III Festiwal Zawodów – Dobry zawód nie zawodzi

4 marca 2016 roku Akademia Szkolnictwa „AS” w Inowrocławiu zorganizowała III Festiwal Zawodów. Myślą przewodnią festiwalu – podobnie jak w latach poprzednich – było hasło „Dobry zawód nie zawodzi”. Festiwal odbył się na Hali Widowiskowo-Sportowej. Zostali na niego zaproszeni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz przedszkolaki.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego pan Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Inowrocławia pan Ryszard Brejza, Fundacja WikiVid, Toruńska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości.

W uroczystym otwarciu Festiwalu uczestniczyli: prezydent Inowrocławia pan Ryszard Brejza, zastępca prezydenta pan Wojciech Piniewski, naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu pani Małgorzata Kaiser. Wszystkich zebranych powitała dyrektor Akademii Szkolnictwa AS, Halina Peta, która przypomniała, że podstawową ideą festiwalu jest szeroko pojęta preorientacja zawodowa, zainteresowanie konkretnym zawodem młodzieży i dzieci już od przedszkola oraz wsparcie młodych uczniów w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

Uczestnicy festiwalu mogli zapoznać się z przedstawicielami przeróżnych zawodów. O swojej pracy opowiadali monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, a także sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, fryzjer, cukiernik, piekarz, kucharz, stolarz, snycerz i mechanik samochodowy. Każdy zawód prezentowany był na innym stanowisku. Uczestnicy festiwalu mogli samodzielnie przygotować i upiec chleb, zasiąść za kierownicą symulatora jazdy, dokonać małego „remontu”, zobaczyć, jak przygotowuje się przeróżne słodkie smakołyki oraz skosztować potraw przygotowanych przez uczniów Akademii. Nowością podczas tegorocznej edycji Festiwalu były warsztaty edukacyjne „Narkotyki mam za wroga, bo to nie jest dobra droga” oraz „Świat widziany przez narko- i alkogogle”.

Olbrzymia frekwencja, zaciekawienie ofertą, deklaracje podjęcia nauki w zawodzie sprawiają, że śmiało możemy powiedzieć, iż III Festiwal Zawodów był bardzo udaną i potrzebną imprezą.

Halina Peta
dyrektor Akademii Szkolnictwa „As”